W ostatnich latach bardzo modne stały się posadzki z betonów dekoracyjnych. Do ich niewątpliwych zalet należą przede wszystkim: nowoczesny wygląd, brak fugi, łatwość w utrzymaniu czystości, szeroka gama kolorów i odcieni, niepowtarzalny wygląd, świetna współpraca z ogrzewaniem podłogowym. Posadzki takie można wykończyć na wiele sposobów. Najprostszym jest zaimpregnowanie bezpośrednio po wylaniu i utwardzeniu. Jednak wyglądu i ciekawych form nabierają po przeszlifowaniu diamentami. Najwięcej pracy, ale również najlepszy efekt osiągniemy po pełnym procesie szlifowania i polerowania.

 

Polerowany miksokret

Jest to najprostsza i najtańsza forma betonu dekoracyjnego. Polega ona na utwardzeniu i wyszlifowaniu posadzki jastrychowej wykonanej przy pomocy miksokreta. Posadzki takie charakteryzują się industrialnym wyglądem, nieregularnymi przebarwieniami, szarością koloru. Na odcień posadzki możemy wpływać podczas wykonywania posadzki poprzez zmieszanie cementu białego z szarym lub też wykonanie posadzki tylko na bazie cementu białego. Na kolor posadzki wpływ wtedy ma piach z którego wykonano jastrych. Posadzki tego typu są bardzo wytrzymałe, z bardzo cienką dylatacją w poszczególnych polach. Wadą może być to, że nie mamy  wpływu na źle wykonane jastrychy, dlatego o ile to jest możliwe prosimy o skontaktowanie nas z firmą, którą będzie dla Państwa wykonywała posadzkę z miksokreta.

Wariantem takiej posadzki polerowanej może być posadzka z jastrychu samorozlewnego weber.flow, którą wtedy wykonujemy od początku do końca. Jest to alternatywa dla posadzek anhydrytowych, ale z tą przewagą, że nadaje się do późniejszej obróbki poprzez polerowanie.

 

Polimerobeton

Są to nowoczesne mieszanki cementów, piasków, pigmentów i polimerów, gotowe do wylania na przygotowanym podłożu. Różni producenci dostarczają gotowe produkty w szerokiej skali kolorystycznej. Czasami dodatkowo dodajemy własne pigmenty lub stosujemy mieszanki dwu kolorów w celu osiągnięcia jeszcze ciekawszych efektów. Grubość posadzki, którą wylewamy to 6-8 mm w zależności od późniejszej obróbki posadzki.  Posadzka po wylaniu może być:

– zaimpregnowana bez żadnej obróbki,

– przetarta papierami ściernymi, dzięki czemu uzyskamy  większą gładkość posadzki oraz bardziej dynamiczny wygląd posadzki (uwidocznią się mazaje, przetarcia posadzki),

-szlifowana i polerowana diamentami. W ten sposób uzyskamy najbardziej równą powierzchnię i jest to jedyna droga do uzyskania pełnego połysku posadzki

W realizacjach stosujemy szeroki wachlarz produktów dzięki czemu możemy się dostosować do gustów i zapotrzebowania każdego klienta indywidualnie. Wykonujemy posadzki z materiałów: Weber, Bautech, Mapei, Fortemix,  Ardex, ITBud, Korodur, Sibland

 

Mikrocement

Dość nowym rodzajem posadzek są posadzki z mikrocementu. Specjalna mieszanka materiału pozwala wykonać bardzo cienkie 2-3mm grubości, ale  niezwykle mocne posadzki z mikrocementu. Wielką zaletą jest to, że z materiału tego jesteśmy w stanie wykonać zarówno posadzki jak również schody, blaty, kabiny prysznicowe, ściany, parapety czy meble. Dodatkowym atutem jest barwienie białej bazy na dowolny kolor, dzięki czemu nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń kolorystycznych w naszych realizacjach. Posadzki tego typu są nakładane na powierzchnie jako gęsta plastyczna masa, dlatego też zawsze będzie widoczna pewna struktura pociągnięć materiału i praktycznie nie nadają się do wykonywania posadzek wypolerowanych „na lustro”. Mimo wszystko jest to rodzaj materiału, który zyskuję  bardzo dużo swoich zwolenników.

 

Terrazo/lastriko

Na obecnym rynku czuć bardzo wyraźnie renesans lastrika, obecnie ładnie nazywanych terrazo. I o ile większość z nas pamięta i kojarzy lastriko jako jednego rodzaju posadzka z lat 70 często widziane jako pomniki czy tez jako posadzka w blokach z tego okresu, to obecne materiały i sposób obróbki obraz ten całkowicie burzą.

Mamy teraz do dyspozycji wiele ciekawych gotowych kompozycji rozprowadzanych przez firmę Bautech, Sibland czy Korodur, ale też możemy tworzyć własne mieszanki na bazie polimerobetonów i nowoczesnych kruszyw ściąganych z zakątków całego świata. Niewątpliwą zaletą tych posadzek jest ich wielka trwałość. Niestety wymagają najwięcej pracy ze wszystkich tu omawianych rodzajów posadzek, przez co ich cena jest najwyższa.